Fiilde erimiş fikir

Fasulyeciyan Tiradı

Author: Yorum yapılmamış Share:

Münir Özkul vesilesiyle öğrendiğimiz bu meşhur tirad Tomas Fasulyeciyan’a ait. Tiyatroyu bundan daha veciz anlatan bir tirad var mıdır bilemeyiz. Ancak şuna söz verebiliriz: bulursak onu da yayınlarız…

“Zaten aktör dediğin nedir ki? Oynarken varızdır, yok olunca da sesimiz bu boş kubbede bir hoş seda olarak kalır. Bir zaman sonra da unutulur gider. Olsa olsa eski program dergilerinde soluk birer hayal olur kalırız.

Görooorum, hepiniz gardoroba koşmaya hazırlanıorsunuz. Birazdan teatro bomboş kalacak. Ama teatro işte o zaman yaşamaya başlar. Çünkü Satenik’in bir şarkısı şu perdelere takılı kalmıştır. Benim bir tiradım şu pervaza sinmiştir. Hıranuşla Virginia’nın bir dialogu eski kostümlerden birinin yırtığına sığınmıştır. İşte bu hatıralar o sessizlikte saklandıkları yerden çıkar, bir fısıltı halinde sahneye dökülürler.

Artık kendimiz yoğuz. Seyircilerimiz de kalmadı. Ama repliklerimiz fısıldaşır dururlar sabaha kadar. Gün ağarır, temizleyiciler gelir, replikler yerlerine kaçışır… Perde !”

Previous Article

Bir Oğuzhan Murat Öztürk Söyleşisi(Ötüken Neşriyat)

Next Article

Bir Serkan Akgöz Söyleşisi(Bozkurt Yayınları)

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir