Fiilde erimiş fikir

ÇARE: İstişare

Author: Yorum yapılmamış Share:

Evet! 21.yüzyılda ikamet ediyoruz. Evet! Milyonlarca kişinin kanının akışına bizzat şahit olduk. Evet! Birçok ideoloji çıkarıp, kendi içinde haklı birçok dava oluşturduk. Ve bu davalar uğruna da nehirler dolusu kan akıttık! Fikirlerimiz yerine bedenlerimiz kavga etti. Artık bu makus talihe dur deme vakti gelmedi mi?

İnsan karmaşık yapıda bir canlı… Hatta yüzbinlerce farklı kodlamayı uygulayarak yapay zekaya sahip aletler üretecek kadar karmakarmaşık ve üstün bir canlı… Haliyle insanı tek bir kalıba sığdırmak saçma bir yönelim değil mi? Belkide kanlar sırf bu yüzden aktı efendiler… Birbirimizi anlayamadık. Daha doğrusu birbirimizi dinlemedik. Ondan oldu tüm bunlar! Halbuki hepimizin bir bildiği vardı… Biz bilmesek bile ”arif” olarak gördüğümüz herkesin belli başlı konularda malumat sahibi olduğuna kanaat getiriyorduk. Fakat ”sadece bizim arifimiz bilir” kibrine kapılıp o bilge halden yobaz konumuna geçtiğimizi idrak edemedik bir türlü! Soruyorum sizlere sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve tarihi her mevzuu net bir şekide izah edilebilir mi? Liberalizme yüzde 100 doğru diyebilir miyiz? Veya Freud’un Psikanaliz Kuramı doğru diğer psikolojik kuramlar tamamen yanlış hükmünü vermek ne kadar ilmi? Veyahut Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması tamamıyla ”Vakayı Hayriyye” midir? Basit bir cevapla hepsinin yanlış yönleri olduğunu sizlere söyleyebilirim: Liberalizm fakiri daha fakir; zengini daha zengin yaptı ve sonunda dünyayı ekonomik buhranlara soktu. Böyle kötü tesirleri olan bir sistem tamamen doğru olabilir mi? Psikoanaliz Kuramı çevre faktörünü hesaba katmadan tüm hastaları şahıs esaslı inceledi ve adeta onları lanetli bir canlı olarak ele aldı. Akabinde de çöktü! İnanın çökmeseydi  çevreyi de hesaba katan ,”Sistem Kuramı” ve ”Ekolojik Yaklaşım” doğmazdı… Yeniçeri Ocağı kaldırıldı fakat yerine kurulan ordu eski tekniklerden ve nizamdan çok çok daha uzak kaldı. Neredeyse savaş kazanamadık efendiler! Yeniçerilik unutulsun diye mezar taşları dahi kırdırıldı, ordumuza motivasyon veren mehterimiz çalınmaz oldu! Soruyorum sizlere bu vakaya yüzde yüz ”Vakayı Hayriyye” demek akıl karı mı? Dikkatinizi çekerim bendeniz bu olaya ”Vakayı Şerriyye” de demiyorum çünkü biliyorum ki Yeniçerilik suistimal edilen bir müessese olmuş, sürekli isyan eden bir ocak haline gelmişti. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu: Bir mesele tahlil edilirken artıları ve eksileri hesaba katılarak incelenmeli, yoksa bizleri birbirimize kırdırmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey yapmayız. Olan yine Anadolu çocuklarına olur efendiler!

Hayat, sosyoloji başta olmak üzere insanı idrak etmeye çalışan ilimlerin fotoğrafını çekmeye çalıştığı muazzam bir manzaraya sahip! Bu yüzden her açıdan çeşitli tekniklerle tüm pozlarının alınması gerek… Mesela dil devrimi konusunu ele alalım. Bir grup akademisyenler dil devrimini savunurken diğer grup akademisyenler aynı şiddetle bu devrime karşı çıkmakta. Bizim okumamız gereken tahlil atalarımızdan gördüğümüz siyasi fraksiyona yakın kişilere ait olmamakla beraber o fraksiyona ters  bakan kişilere de ait olmamalı! Eldeki  araştırmaların hepsini okuyup akıl süzgecimizden geçirerek bu mesele hakkında karar kılmalıyız! Tüm inancımla söylüyorum efendiler: Dil devrimi yanlıştır veya dil devrimi doğrudur demekten ziyade dil devrimin şu noktaları doğru fakat şu noktaları da yanlış doğrusu böyle olmalı demek daha ilmi, daha ahlaki ve de daha profesyonel bir yaklaşım olacaktır… Bu usule uygun hareket edince meseleler çatışma boyutundan çıkıp çözüm yoluna kavuşacaktır. Bir nevi unuttuğumuz istişare toplantıları tekrar canlanacak ve birbirinden kıymetli fikirlerin harmanlanmasıyla muazzam tespitlerle medeniyetimiz ellerine takılmış kelepçelerden kurtulacak, Türk münevverlerinin parmaklarından tefekkür dolu yazılar yazılmaya ve nihayetinde bir millet uyanmaya başlayacak!

 

Cemal BERKTAŞ

 

 

Previous Article

Bir Berat Zarifoğlu Söyleşisi

Next Article

Orta Asya’ya Açılmak-Prof. Dr. İlber Ortaylı

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir