Fiilde erimiş fikir

Bir Bülent İğdiroğlu Söyleşisi (Kalem Şakir)

Author: Yorum yapılmamış Share:

Toplum ve kültür sitesi “cemalen” olarak yepyeni bir söyleşiile karşınızdayız. Dededen toruna Türk insanının yıllardır izlediği unutulmaz yapım Hababam Sınıfı’nın Kalem Şakir’i Bülent İğdiroğlu ile çok anlamlı hatıraları içeren güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Milyonlarca kez evimize misafir olmuş bu ismi daha yakından tanımaya ne dersiniz? Buyrun o zaman ekran başına…

Sanata ilginiz nasıl ve hangi yaşlarda başladı?

Ben Tevfik Gelenbe Tiyatro’sunda çocuk oyunlarında başladım. 14 yaşındaydım tiyatroya başladığım zaman…

Hababam Sınıfı serisinin akılda kalan oyuncularındansınız. Rıfat Ilgaz’ın eserinde önemli bir çizgide yer alan Kalem Şakir gibi önemli bir karakteri oynadınız. Abartısız bir şekilde söylüyorum milyonlar bu seriyle büyüdü. Kalıcı olan bu işinizin hikayesi nasıl başladı?

O senelerde tiyatroda oynuyordum. Bana istek geldi onun üzerine çekimlere gittim.

Genç bir isim olarak Tarık Akan, Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit gibi yıldızlarla çalıştınız. Bu isimler size ne kattı?

Onlardan dostluğu, küçüğe saygıyı ve arkadaşlığı öğrendim. Her şeyden önce insan büyüdükçe nasıl mütevazileşebiliyor onu öğrendim.

Ertem Eğilmez için zor insandı derler. Sizce onunla çalışmak bahsedildiği kadar zor muydu?

Ertem abi çok dsiplini çok çalışkan ve bu sinema dünyasında bir dahi bir insandır. Bugün eğer Yeşilçam bir yerlerdeyse bunu Ertem Eğilmez’e borçludur. Hiç denildiği gibi değildir. Sadece işinde titizdir ve gerçekten işini inanılmaz seven bir insandır. Allah gani gani rahmet eylesin. Muhteşem bir insandı.

Filmlerde kendi sesinizi mi kullandınız? Bana çok yakın geldi sesiniz.

Evet… Hepsinde kendi sesimle konuştum 🙂

Ertem Eğilmez’in oğlu Ferdi Eğilmez yıllar sonra Hababam Sınıfı serisini tekrar çekti. Siz de ilk filmde kısa da olsa yer aldınız. Sizce Ferdi Eğilmez bu işin altından kalkabildi mi?

Ferdi’ye çekme, Hababam’ın büyüsünü bozma dedim. Ama kendisi abi inanılmaz, büyük bir istek var dedi. Özcan Film de sponsorluğunu yapıyordu. Esasında çok güzel bir kadro kurdu. O zamanın en güzel kadrosuydu. Ama Hababam Sınıfı’nın sıcaklığı, güzelliği maalesef hiçbir zaman yakalanamaz. O bambaşka bir olaydır. Kendisi para kazandı ama o büyü biraz bozuldu.

Aradan yıllar geçmesine rağmen Hababam hala dostane bir şekilde beraber. Bu durumun asıl sebebi nedir sizce?

Bizim birlikteliğimiz inanılmaz bir birliktedir. Kardeş niteliğindedir. Her zaman şunu söylüyorum ben : Askerlik arkadaşı askerlik arkadaşı. Doğrudur. Ama Hababam arkadaşlığı çook çoook başkadır.

Çok önemli bir kadroyla çalıştınız. Unutamadığınız bir set anınız var mı?

Bizim setimizde aşçımız vardı ve yemeklerimiz sette yapılıyordu. Harika yemekler çıkıyordu. Oynayan çocukların çoğu garibandı. Evlerinde görmediği yemekleri orda gördüler. Onun için çok güzeldi. Ertem Eğilmez’in bir büyüklüğü daha: Herkes ama herkes yemekte sıraya girerdi. Bu esnada bir gün Kemal abi herkesin önüne geçti sırada. Bunu Ertem abi gördü. Ertem abi inanılmaz bir tepki gösterdi. Kemal abi için bu durum da son oldu. Bu durum bizim için çok büyük bir dersti. Orda herkes eşitti. Işıkçıdan tutun, başrol oyuncusuna kadar…

Ahmet Arıman, Tuncay Akça, Cengiz Nezir gibi isimleri Hababam Sınıfı serisi dışında da izleme fırsatı bulduk. Sizin bu seride en az onlar kadar dikkat çektiğinizi düşünüyorum. Ancak sinemaya devam etmediniz… Bunun özel bir sebebi var mı?

Tiyatroya devam ediyordum, turnelerim vardı. O yüzden devam edemedim. Onlar devam etti. Ama daha sonra ben 3-4 filmde reji asistanlığı yaptım. Akabinde de eşimle tanıştım, evlendim ve sinemayı bıraktım.

Türk sinemasının geçmişine vakıf biri olarak günümüz Türk filmlerini eskisi kadar samimi buluyor musunuz?

Samimi bulmak değil de eski filmlerinin sıcaklığı yok bugün. Çünkü eskinin zorlukları yok. Artık her şey çok kolay yapılıyor ve çok çabuk tüketiliyor… İstisnalar kaideyi bozmaz tabii ki. Arada çok güzel filmler de üretiyoruz.

Bülent İğdiroğlu’na göre sanatın olmazsa olmazı var mıdır? Eserlerde toplumsal mesaja yer verilmesi gerektiğine inananlardan mısınız?

İnsanın gözüne sokarcasına mesaj vermek önemli değil. İnsanın algılayabileceği mesajları verebilmek önemli… Bugün soruyorlar Hababam’ın bugünlere kadar gelmesinin sebebi ne? İşte sebebi içindeki güzel mesajlar; ama almasını bilene…

Röportajımızı okuyan genç arkadaşlarımıza beğendiğiniz kitap veya filmlerden tavsiyede bulunmak ister misiniz?

Okuyacakları kitaplar hakkında bir ahkam kesmek istemem ama kendilerini tamamlayacak, eksik yönlerini dolduracaklarını düşündükleri kitapları okumalarını tavsiye ederim. Okudukları kitapların, hiçbir zaman kendilerini tesir altında bırakmayacak eserler olmasını; yönlendirme değil bilgilendirme kitaplarını okumalarını tavsiye ederim. Filmlerde ise son senelerde çok film izlediğimi söylesem yalan olur. Çünkü Recep İvedik gibi filmler çıktığı için sinemadan soğudum. Fakat eski Şener Şen filmlerini tavsiye ederim. Bilhassa Yavuz Turgul tarafından yapılanları… Zannederim birşeyler alabilir gençler…

Bizleri kırmayıp sorularımıza içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkürler Bülent Bey…

Çok teşekkür ederim… Size yardımcı olabildiysem ne mutlu…

RÖPORTAJ: Cemal BERKTAŞ

Previous Article

Bir Gökhun Aydın Söyleşisi (Onuncu Köy)

Next Article

Bir Mesut Kara Söyleşisi

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.